Özer Sigorta Aracılık Hizmetleri Trabzon

Seyahatiniz boyunca karşılaşacağınız bazı aksilikler olabilir. Seyahat sigortası çeşitleri bu sorunları minimum zararla atlatmanızı sağlar. Seyahat sigortası süresi yolculuğun ne kadar süreli olduğuna göre belirlenir. Bu nedenle kısa süreli seyahat sigortası ve günlük seyahat poliçeleri en çok merak edilenler arasındadır. Peki kısa süreli seyahat sigortası nedir ve neleri kapsar?

Kısa Süreli Seyahat Sigortası Nedir?

Kısa süreli seyahat sigortası sadece yolculuk sırasında geçerli olan bir sigorta türüdür. Diğer sigorta türleri gibi düzenli olarak yinelenen bir poliçe değildir. Seyahate çıkmadan önce yolculukta geçirilen gün sayısı kadar düzenlenir. Bu nedenle kısa süreli seyahat poliçesi için düzenlenen poliçeler “günlük seyahat poliçesi” olur.

Kısa süreli seyahat sigortasının ne olduğunu anlamak için seyahat sigortası kavramına bakmak gerekir. Genellikle yurt dışı vize başvurusu öncesinde seyahat sigortası yaptırmak zorunlu olduğu için ilk önce akla gelen konu bu olsa da kapsamlı düşünülmesi gerekir. Seyahat sigortası, sigorta yapılan kişinin yolculuğu sırasında yaşayabileceği olumsuz durumlarda destek olması açısından değerli bir anlaşmadır. Bu nedenle sadece yasal zorunluluk olarak düşünülmemeli, yaşanabilecek aksiliklere karşı bir önlem olarak görülmelidir. Seyahat sigortası yolculuk sırasında yaşanan kaza ve hastalık gibi durumlarda kişinin bütçesini sarsan maliyetleri karşılaması açısından dikkate alınmalıdır.

Kısa Süreli Seyahat Sigortası Kapsamında Neler Karşılanır?

Seyahat sigortası kapsamında yer alan durumlar poliçeye göre detaylarıyla belirlenir. Bu nedenle yurt içi, yurt dışı, uzun ve kısa süreli olarak ayrışan seyahat poliçelerinde kapsam değişebilir. Sigorta şirketlerinin kısa süreli seyahat sigortası kapsamı içerisinde genellikle sağlık durumu için geçerli maliyetler yer alır.

Yurt dışı seyahatlerinde oluşan sağlık masrafları, tıbbi malzeme masrafları da kısa süreli seyahat sigortasına dahil edilir. Hastanede muayene, yatarak ve ayakta tedavi, hasta nakli gibi farklı kapsamlar poliçeye dahil edilebilir. Günlük seyahat poliçesi kapsamında, poliçe detayları çerçevesinde hastanın yanı sıra refakatçisi ile ilgili masraflar da karşılanabilir. Kişisel eşyalar, eve dönüş, eşya nakli gibi – destekleyici maddeler de poliçeye eklenebilir.

Kısa Süreli Seyahat Sigortası Fiyatları ve Teminatları

Kısa süreli seyahat sigortası fiyatları ve ödenen teminat bedelleri poliçe kapsamına göre değişebilir. Bu nedenle günlük seyahat poliçesi içine nelerin dahil olduğunu incelemeniz gerekir. Kapsam genişledikçe poliçe teminatları artabilir. Ayrıca kısa süreli seyahat sigortasının kaç günlük olduğu da teminat bedelini değiştirir.

Poliçenin yurt içi ve yurt dışı geçerliliği, gün sayısı, kapsamı incelenerek en iyi teminat bedeline karar verilmelidir. Farklı şirketlerin poliçe kapsamlarını ve teminat bedellerini karşılaştırarak size en uygun olanı bulmak için fiyat teklifi alabilirsiniz. Kısa süreli seyahatler için günlük olarak, sık seyahat edenler için aylık, üç aylık ve yıllık olarak sigorta poliçeleri düzenlenebilir. Yurt dışı vizesi için zorunlu tutulan seyahat sigortası geçerlilik süresi 92 gündür.

Kısa Süreli Seyahat Sigortası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kısa süreli seyahat sigortası alırken ilk önce yolculuğun gün sayısı ve nereye yapılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin 10 günlük bir seyahat için 7 günlük düzenlenen poliçe yetersiz kalır. Bu nedenle ilk dikkat edilmesi gereken konu teminat süresinin minimum poliçede en az yolculukta geçen gün sayısı kadar olmasıdır. Ayrıca günlük seyahat poliçesi düzenlerken seyahate kimlerle çıkılacağı göz önüne alınmalıdır.

Ailenizle birlikte seyahate çıkmayı düşünüyorsanız kişisel olarak düzenlenen bir poliçe sizi zor durumda bırakabilir. Bu nedenle tüm aile üyelerini kapsayan, hastalık ve ölüm durumunda diğer aile üyeleri için geri dönüş dahil en iyi seçeneklerin sunulduğu poliçelere yönelmek gerekir. Kısa süreli seyahat sigortası seçimi sırasında en geniş kapsamı en düşük teminat bedeli ile sunan güvenilir kuruluşlar öncelikli olur. Bu nedenle seçim aşamasında farklı şirketleri karşılaştırıp sonra karar vermeniz tavsiye edilir. Seçim yaparken azami teminat süresi ve azami kalış süresine dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Kısa Süreli Seyahat Sigortası ile Yurt Dışı Seyahatlerinde Neler Düşünülmelidir?

Yurt dışına sık seyahat eden ve nadiren çıkan bir insan için gerekli olan seyahat poliçesi farklı şartlara sahip olmalıdır. Sık sık yurt dışına çıkan birinin sürekli poliçe yenilemek yerine yıllık olarak avantajlı fiyata teklif edilen sigortayı tercih etmesi önerilir. Yurt dışına nadiren çıkan birinin sadece o seyahat için geçerli olan poliçelere yönelmesi yeterlidir.

Kısa süreli seyahat sigortası yurt dışında birçok durumda siz ve aileniz için kurtarıcı olabilir. Sigortalının hastalanması, ölümü ya da kaza geçirmesi durumunda yaşanması muhtemel olayların maliyeti sigorta ile karşılanır. Örneğin sigortalının hastalığı ya da ölümü nedeniyle ailesi zor durumda kaldığında şirket devreye girer. Aile üyelerinin ülkeye geri dönüşü, konaklaması, uçak biletleri karşılanır.

Günlük seyahat poliçesi yurt dışına yapılan kısa süreli yolculuklarda vize alırken zorunlu tutulan minimum gün sayısını karşılamalıdır. Teminatlar genellikle ülkeden çıkış ile başlayan ve diğer ülkeye resmi giriş yapıldığında devreye giren sigorta tekrar Türkiye’ye resmi dönüş yapıldığında sona erer. Bu nedenle yurt dışına çıkarken poliçe kapsamı ve gün sayısı iyi değerlendirilmelidir. Eğitim için gidilen bir yolculuk ise buna uygun bir poliçe seçilmesi tavsiye edilir.

Kısa Süreli Seyahat Sigortası: Uçuş İptali, Kayıp Bagaj ve Diğer Olası Durumlar İçin Hangi Poliçeler Daha İdealdir?

Kısa süreli seyahat sigortası sağlık giderlerinin yanı sıra yolculuk sırasında karşılaşabileceğiniz diğer aksilikleri de karşılar. Transfer aşamasında bagajınızı kaybederseniz ya da uçuş iptal olursa konaklamak için otel aramanız gerekirse seyahat sigortası devreye girer. Özel seyahat sigortalarının kapsamı poliçeye göre değişebilir. Bu nedenle bagaj kaybı, uçuş iptali, hastalık durumunda geri dönüş gibi farklı imkanların teminat karşılığında sunulması için sözleşmede mutlaka yer alması gerekir.

Havayolu firmaları genellikle uçuşların iptali ya da bagajın kaybı durumunda bilet alımında sundukları seyahat sigortası sayesinde sorunları karşılar. Fakat genellikle bu teminatlar düşük olduğu için kişilere yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle yurt içi ve yurt dışı seyahat sigortaları ile kapsam genişletilerek daha kapsamlı poliçe anlaşmaları yapılabilir.

Şimdi Özer Sigorta ile sigorta türlerini inceleyebilir, en avantajlı poliçeler arasında karşılaştırma yaparak kendiniz için uygun bir tane seçebilirsiniz.

Kısa Süreli Seyahat Sigortası ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Seyahat Sigortalarında İptal ve İade Koşulları Nelerdir?

Seyahatiniz planladığınız tarihte başlamadıysa ya da farklı bir sebepten ertelendiyse poliçenizi iptal etmek isteyebilirsiniz. Genellikle seyahat sigortalarının iptal edilmesi için kişinin poliçe başlangıç tarih ve saatinden 24 saat önce işlem yapması gerekir. Şirketle iletişime geçilerek iptal edilen poliçenin bedeli yasal süre sonunda prim geri iade edilir. Poliçede yazılı olan seyahat başlama süresinin hemen ardından sigorta işlemeye başlar ve dönüş için belirtilen güne kadar devam eder. Bu süreç içinde poliçenin iptal edilmesi ve primin geri iade edilmesi zordur. Sadece belge ve kanıtlarla gösterilebilen ve poliçede yer verilen koşullar karşısında bu sürede iade yapılabilir.

Kısa Süreli Seyahatlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kısa süreli seyahate çıkmadan önce hastalık, hırsızlık, kaza gibi insanın başına gelebilecek farklı olumsuzluklar nedeniyle önlem alınmalıdır. Seyahat sigortası da bu önlemler arasında yer alır. Ayrıca ev ve işyeri bir süreliğine bırakılacağı için sigortanın süresi kontrol edilmelidir. Siz seyahatteyken ev ve işyerinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı sigorta poliçelerinin aktif olması tavsiye edilir. Erasmus gibi uzun süreli seyahatler için de seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Sigorta uzmanlarımızdan Seyahat Sağlık Sigortası hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Seyahat Sigortası fiyat bilgisi almak için dilerseniz burayı tıklayarak hemen fiyat alabilir, dilerseniz de 0532 681 95 82 numaralı müşteri iletişim merkezimizden anından bilgi alabilirsiniz.

Sohbeti aç
Sigorta Hakkında Yardım İster misiniz ?
Özer Sigorta 7/24 WhatsApp Hattı
Merhaba,
Kısa Süreli Seyahat Sigortaları ve Günlük Seyahat Poliçeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler ile ilgili bilgi almak ister misiniz?